Kdz.Ereğli’nin liderleri kimler? Tehditle oy mu istenir?

Yayınlama: 27.02.2024
A+
A-

Kdz.Ereğli’nin liderleri kimler? Tehditle oy mu istenir?

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri ülkenin tamamında olduğu gibi bölgemizde de heyecan yaratmaya başladı. Siyasetle ilgilenen hemen herkes bu aralar elinde kağıt kalem mühendislik harikası hesap kitap işine girdi.

Her seçimin mutlaka matematiği vardır. Ancak siyaset mekanizması sadece matematikle sonuç alamıyor. Birçok parametre seçim sonuçlarını etkiliyor. Genel seçimlerde parti genel başkanları liderlik yaparken yerel seçimlerde bunun etkisi yarı yarıya düşüyor. Çünkü her seçim bölgesi kendi liderini çıkarabiliyor. Yaşadığımız bölgede de liderlik vasfı gösteren kişiler mevcut.

Lider korkmaz. Karar almadan önce ölçer biçer, istişaresini yapar, alınan kararın arkasında da dağ gibi durur. Bölgemiz için değerlendirirsek; Gülüç’te başka, Ormanlı’da başka, Kandilli’de başka, kenar mahallede başka, şehir içinde başka konuşmaz. Tavrı nettir.

Kdz.Ereğli’de lider karakterli adaylar var mıdır?

Elbette vardır.

40 yıllık siyasi hayatının 30 yılında belediye başkanlığı yapmış olan Halil Posbıyık bir liderdir mesela..

Siyasi hayatında haksızlığa uğradığını düşünen ve bunu ifade eden, bu düşünceyle yaptığı istişareler sonucunda risk alarak sahaya çıkan Murat Sesli liderdir mesela..

Siyasetin uzun soluklu bir uğraş olduğunun farkında olan bu farkındalıkla yolun başında olduğunu bildiği halde sokak sokak gezerek kendisini ifade eden Emre Karaarslan lider adayıdır mesela..

Emre Karaarslan’a neden lider demeyip lider adayı dediğimizi de açıklamaya çalışalım. Şu an ilk hamlesini yapıyor. Bu seçimlerde güzel bir oy alacağından şüphem yok. Liderlik yolunda ilerleyişi ondan sonra başlayacak. Lider mi, değil mi? Seçimlerden sonra takınacağı tavır ve yürüyeceği yol belli edecek.

Haksızlığa uğradığını, iftiraya maruz kaldığını düşünen, dillendiren buna karşın hukuk mücadelesini sürdürürken bir başka siyasi partiye geçerek siyasi hayatına devam eden Gökhan Demirtaş liderdir mesela..

Lider karakterli yerel siyasetçi tehdit dilini kullanmaz. Kullanmamalıdır da..

‘’Bizim desteklediğimiz adaya oy verirseniz şu hizmet gelir, oy vermezseniz gelmez’’ iddiasını kullanmaz yerel lider siyasetçi. Bu ters teper. Seçmen bunu tehdit olarak algılarsa, birden Türk olduğu aklına gelir. Türk, tehdit edilmeye gelmez. Bir de bakmışsınız en umutlu olduğunuz yerde fark yemişsiniz!

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde bölgemizde yaşanan bazı gelişmeler seçmeni yorsa da bazı gelişmeler de rahatlatıyor.

Cumhur İttifakının yerel siyasetinde buna benzer gelişmeler yaşanıyor.

Mesela Gülüç’te, AK Parti siyasetçileri, genel merkezlerin ittifak konusunda anlaşamamasına rağmen MHP’ nin belediye başkan adayına teklif götürerek belediye meclis üyesi ilk sırasına yazmaları (teklifi götürenle kabul eden aynı ölçüde) ne kadar siyasi etiğe aykırı da olsa yaşandı. Bir benzeri de Kandilli’de yaşandı. Yine siyasi aktörler aynı. Yine teklif götürenle teklifi kabul eden aynı siyasi partiden. AK Parti siyasetçileri MHP’ nin Kandilli Belediye Başkan Aday adayı olan kişiye meclis listesinde yer vererek Gülüç’te yaptıklarını tekrarladılar. Gülüç’te yapılan ile Kandilli’de yapılan arasındaki tek fark Gülüç’tekinin Başkan Adayı olmasına karşın Kandilli’dekinin Başkan Aday Adayı olması.

AK Parti’li siyasiler bunu şu şekilde düşünürlerse yaptıklarının ne demek olduğunu anlarlar. Örneğin, Ormanlı belde belediye başkan adaylarına MHP’ nin teklif götürerek meclis üyesi yaptığını varsayalım. O zaman ne hissederlerse MHP kanadı da şu an aynı şeyi hissediyorlar.

Bazı şeyler hukuken geçerli olsa da etik olarak uygun değildir.

Ormanlı demişken, bölgede CHP Adayının sağlık sorunlarının baş gösterdiği ve seçimden çekileceğine dair duyumlar var. Bu gerçekleşirse Ormanlı’da kazanan Cumhur İttifakı olacak.

Bu da bölgedeki hizmetlerin kim kazanırsa kazansın herhangi bir azalmaya uğramayacağı anlamına geliyor. Yani mesela doğalgaz projesi AK Partinin adayı da kazansa, MHP’ nin adayı da kazansa sekteye uğramayacak demektir. Zira MHP’ nin onay vermediği bir projenin geçmesi siyasetin meclis aritmetiğinde pek mümkün görünmüyor. Ancak AK Parti Cumhur İttifakının ruhuna aykırı davranıp başka bir parti ile işbirliğine giderse müstesna. Bu da Sayın Erdoğan ile Sayın Bahçeli’nin tavırlarına bakıldığında yani Cumhur İttifakına olan inançlarına bakıldığında pek mümkün görünmüyor.

Bu da şunu gösteriyor. Adayların hangisi kazanırsa kazansın Ormanlı’ya doğalgaz gelecektir..

 

Engin PINAR

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.