AK Partinin Kdz.Ereğli’de kaybetmesinin 9 nedeni..

Yayınlama: 29.03.2024
A+
A-

AK Partinin Kdz.Ereğli’de kaybetmesinin 9 nedeni..

31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde, adaylığının halka duyurulduğu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 Şubat 2024 tarihli, Zonguldak mitingiyle propaganda süreci başlayan Sezer’in, o gün seçimi kaybettiği belli oldu.

Erdoğan elini kaldırıp adaylığını halka duyurduğu gün Ereğli’ye 50-60 kişiyle sessiz sedasız döndüğünde, partiye girip tebrikleri kabul ederken yanında sadece Milletvekili Saffet Bozkurt ve İlçe Başkanı Mücahit Andiç vardı. Meclis üyesi olmayı bekleyen birkaç kişinin yanı sıra parti görevlileri, yöneticileri ve en az yarısının Ormanlı bölgesinden olduğu bilinen 50-60 kişi vardı.

O gün başlangıcın çok zayıf olması nedeniyle gazeteci arkadaşlarımızla yaptığımız sohbette Sezer’in bu seçimde alabileceği maksimum oyun, seçmen sayısının 8 bin kişi artmasına rağmen, bir önceki seçimde alınan oyun 2-3 bin altında kalacağını söylemiştim.

Erdoğan Zonguldak’ta, Eski vekillerden Ercan Candan, Fazlı Erdoğan, eski ilçe başkanlarından Fatih Çakır’ın elini kaldırmış olsaydı, Ereğli’ye gelişleri nasıl olurdu? Elif Otel’den parti teşkilatına Sezer, ekibiyle 10 dakikalık yürüme zamanında geldi. İsmini saydıklarımızdan herhangi birisi olsaydı yarım saatte gelemezlerdi partiye.

***

10 Şubat itibariyle halka duyurulan aslında genel merkezin yaptırdığı ankete isimlerin verildiği gün (29 Ocak 2024) itibariyle İbrahim Sezer’in aday olacağı belli oldu. 2 aylık süreci yönetmesi gerekiyordu Sezer’in. Ancak projeleri bile yetiştiremedi. İttifak olup olmayacağını bekleyen Sezer, seçime geç başladı.

***

SKM’ sini oluşturdu. AK Parti’nin SKM’si her seçimde güzel çalışır. Bu seçimde de güzel çalıştılar. Ancak bir türlü, Milletvekili Saffet Bozkurt haricinde eski yöneticileri, eski adayları, eski milletvekillerini, beraber aday adaylığı yarışına girdiği arkadaşlarını seçime dahil edemedi. Son haftaya gelindiğinde Saffet Bozkurt’un çabalarıyla, aday adaylığı yarışında finale kaldığı Numan Korkmaz ve eski ilçe başkanlarından Adem Öztürk ve Mustafa Demiray yer aldı.

Daha önceki seçimlerde sahaya çıkmasını istemedikleri (görüldüğü için oy kaybettiklerini söyledikleri), Ereğli’de AK Parti’nin 8 yıl ilçe başkanlığını yapan Fatih Çakır’ın son haftada sahaya çıkması için araya koydukları bakanlara rağmen sahaya çıkaramadılar. Fazlı Erdoğan, Ercan Candan gibi bölge milletvekilliği yapan isimleri sahaya çıkaramadılar. Önceki seçimde 26.500 oy alan Erol Şahin’i sahaya çıkaramadılar. Yine önceki seçimlerde aday olan Yüksel Balcı, Cevat Kır gibi isimleri de sahaya süremediler.

Sezer’in önceki dönemler mahalli idareler seçimlerinde sahaya çıkmadığı, çıkmadığı gibi el altından başka partilere çalıştığı iddiaları ortaya saçıldı. Bir de üzerine genel merkeze iletilen seçim raporunda adının partisi için çalışmadığı şeklinde geçmesi adı geçen kişilerin sahaya çıkmama gerekçeleri arasında yer aldı.

***

Basın ile iletişim kurulamadı. İletişim kurulamadığı için basın haberlerini yapmamaya başladı. Bunun üzerine basın ile kavga etmeye başladı. Sosyal medya üzerinden ve mahalle ziyaretleri yaparak seçmene kendisini duyurma yolunu tercih etti.

***

AK Parti, ittifak ortaklarını da kızdırmayı başardı bu seçimlerde. Türkiye’nin her yerinde, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, AK Parti Genel Başkanı Erdoğan için AK Partililerden fazla çalışan Ülkücüleri kırdılar, kızdırdılar.

Önce Gülüç Beldesinde MHP’ nin adayı A. Tarık Semiz’e, son gün istifa edip AK Parti meclis üyesi olmasını söylediler. O da kabul etti. Teklifi yapan da kabul eden de Cumhur İttifakı ruhunu bilmeyen kişilerden oluşunca böyle bir gelişme yaşandı. Genel Merkez heyetlerinin 15 toplantı sonucunda Zonguldak için varılan sonuç, sadece il belediye başkanlığı için ittifakın yapılması yönünde olmasına rağmen Gülüç’te böyle bir girişim yapıldı.

Ardından benzeri bir durum Kandilli’de yaşandı. MHP’ den aday adaylığı başvurusu bulunan Tahsin Aslan’a teklif götürüldü ve o da kabul etti. Gülüç’e göre biraz daha hafif kalsa da bu durumda Ülkücülerin hoşuna gitmedi.

Sonra bir Kepez Mahallesi programında, AK Parti Kadın Kolları Başkanı ile MHP Adayı İlkay Özdemir arasında geçen diyalog bardağı taşıran son damla oldu. Bakın İlkay Hanım olayı nasıl özetliyor?

‘’Kepez mevkiindeydik. AK Parti hizmet aracını gördük. Gayet centilmen bir şekilde araca yaklaştım; ellerini sıkarak başarılar diledim. Biz de Cumhur İttifakı ortağıyız. Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir oy Cumhurbaşkanı’mıza bir oy da MHP’ye istedik. Buna atıfta bulunarak oradaki yetkili bir hanımefendiye; ‘Bir oy size, bir oy bize.’, dedim. Sert bir tepkiyle; ‘Biz Halil Posbıyık’a gidecek oylara destek vermeyiz!’, dedi. Yani MHP’ye verilen oyu Halil Posbıyık’a giden oylar olarak niteleyen bir AK Parti var karşımızda.’’

***

Özetle AK Parti Kdz.Ereğli Belediye Başkanlığı seçimini neden kazanamaz sorusuna şu cevabı verelim.

1 Kötü başlangıç.

2 Seçime hazırlıksız yakalanma durumu.

3 Kuruluşundan bugüne AK Parti’ye hizmet eden, kitleleri harekete geçirebilecek kişileri sahaya çekememe.

4 Basın ile iletişim kuramayıp kavga etme yolunu tercih etme.

5 MHP’ ye, siyasi etik kurallarına aykırı tavır sergileyerek Ülkücüleri kırma ve kızdırma.

6 Sezer’in ticari geçmişindeki adalete yansıyan anlaşmazlıkların ayyuka çıkması ve güven kaybetmesi.

7 Sezer’in tanınırlık oranının diğer adaylara nazaran çok düşük kalması.

8 Ülke genelinde AK Parti oylarının düşüş aşamasında olması. Seçmenin bu seçimleri beka meselesi olarak algılamaması.

9 Ekonomik durum ve özellikle emeklilerin mağdur edilmesi, gelir dağılımındaki adaletsizliğin bu süreçte zirve yapması.

 

 

 

 

 

 

Engin PINAR

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.