Partiler adaylarını açıklamak için birbirini beklerken..

Yayınlama: 20.01.2024
A+
A-

Partiler adaylarını açıklamak için birbirini beklerken..

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde Kdz.Ereğli’de adaylar, 20 Ocak 2024 tarihi itibariyle ve 2 siyasi parti hariç hala açıklanmadı.

Açıklanan adaylar Yeniden Refah Partisinden Emre Karaarslan ve MHP’ den İlkay Özdemir.

CHP’ de 5 dönem belediye başkanlığı yapan, siyasetin matematiğine bakıldığında her türlü verisi elimizde olan Halil Posbıyık ve diğer aday adayları var. CHP’ nin elinde Halil Posbıyık ile seçime girerlerse kazanacaklarını gösteren birçok veri var. Karşısında ise diğer aday adaylarının hiçbir verileri ellerinde yok. Buna rağmen ilçe örgütünde, yöneticiler arasında yapılan oylamaya iki isim dahil edilerek sonuç almak istediler. Ancak tabiri caiz ise onu da ellerine yüzlerine bulaştırdılar.

Şöyle ki;

Oylamada Buket Müftüoğlu ve Emrah Karaarslan arasında tercih yapılmaları istendi. Yapılan ilk oylama da Milletvekili Eylem Ertuğrul’un adayı Emrah Karaarslan’a sadece 1 oy çıktı. Buket Müftüoğlu’na ise 16 oy çıktı. Bu ilk oylamadan Emrah Karaarslan’ın CHP İlçe Örgütü tarafından istenmediği ortaya çıkıyor. Daha sonra Milletvekili Ertuğrul’un müdahalesi ile ikinci kez oylama yapılıyor ve Buket Müftüoğlu 9 oy alırken Emrah Karaarslan bu sefer 8 oy alıyor. Milletvekili Ertuğrul, ilçe yönetiminden istediği rakamı çıkaramıyor.

Taktik hata yapmasa belki de istediği rakama ulaşacaktı.

Eğer oylamayı 2 değil de bütün adaylar arasında yaptırsaydı Buket Müftüoğlu bu kadar oy alamayacak ve genel merkeze sıkıntı yaşamayacağı bir oylama sonucu sunmuş olacaktı.

Genel merkez tarafından, ilçe yönetimi içinde oylamanın 2 aday arasında yapılmasının, diğer aday adaylarına büyük saygısızlık olduğu görülmüş ve yapılan oylama yok hükmünde değerlendirilmiş. Belki de(büyük ihtimalle) bu iki aday adayının aday olma ihtimalini ortadan kaldırmıştır.

AK Parti’de ise CHP’ nin Halil Posbıyık’ı aday yapıp yapmayacağı bekleniyor. AK Parti Ereğli’de Cumhur İttifakını sağlayamazsa ve CHP’ nin adayının Halil Posbıyık olması durumunda seçimi alamayacağını biliyor. Yerelde AK Parti’li seçmen ile MHP’ li seçmen ittifakın sağlanması yönünde görüş birliğindeler. Siyasiler, tabanda sağlanan ittifakın kendi aralarında sağlanamamasını vatandaşa izah edemezler. Ereğli içinde, siyasiler arasında da bir sorun olmadığı ama her iki partinin de Zonguldak lobisinin aşamadığı gelen bilgiler arasında yerini alıyor. CHP’ nin içinde var olan bölünmüşlük, Cumhur İttifakı sağlanırsa sonuç alınma ihtimali varken ittifakı sağlamayanlar tarafından izah edilemez olacaktır.

Zannederim AK Parti, CHP’ nin Halil Posbıyık’ı aday yapmamasını, Halil Beyin de başka bir partiden aday olmasını bekliyor. Böylelikle yarışın içinde tek başına olacağını düşünüyor.

İlde bilindiği üzere Cumhur İttifakını sağlanıp Ömer Selim Alan ile seçime gidiliyor. Buna rağmen ilçelerde ittifakın olmaması gibi bir durum gerçekleşirse;  yani zaten AK Parti’li olan belediyede ittifak yapıp CHP’ li belediyelerin olduğu yerlerde ittifak yapılmazsa daha da yanisi Devlet Beyin; ‘CHP’ li belediyelerin olduğu yerde ittifaka yakın olun’’ talimatı havada kalırsa, bunu kim, nasıl izah edebilecektir?

 

 

 

 

 

Engin PINAR

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.