ŞİFRE DEĞİŞMEDİ..

Yayınlama: 12.12.2023
A+
A-

ŞİFRE DEĞİŞMEDİ..

Bundan 4 ay önce yerel seçimler için kaleme aldığım ilk köşe yazısının başlığı şu idi: Şifre: Halil Posbıyık ve Cumhur İttifakı..

Tam 4 ay sonra gördüğümüz şey şudur ki, değişen bir şey yok. Şifre yine aynı. Bu süreçte yapılan anketlerde çıkan sonuca göre Posbıyık, CHP’ nin adayı olması halinde yine bu seçimi alıyor.

Posbıyık’ın bu seçimde de kazanma ihtimalinin çok yüksek oluşunun sebebini yereldeki muhalefet sanırım anlamıyor. Aynen geneldeki seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her seferinde kazanmasını muhalefetin anlamadığı gibi..

CHP Genel Merkezi, Kdz.Ereğli Belediye Başkanlığı için nasıl bir tasarrufta bulunacaktır? Aday olarak kimi seçecektir? Gibi sorular merakla bekleniyor. Bir tarafta Posbıyık’ın adaylığında belediyeyi kaybetmeyeceği hemen hemen kesin gibi görünen durum varken diğer tarafta ülke genelinde kaybedeceği belediyelere bir de Ereğli’yi ekleme ihtimalinin çok yüksek olduğu adaylar var.

CHP’ nin Zonguldak’ta 2 milletvekili var. Bu 2 vekilden Eylem Ertuğrul’un taraf olduğunu ve Posbıyık’ı istemediğini Ereğli’de 10 yaşındaki çocuklar bile biliyor artık. Belki kendince haklı sebepleri de vardır. Bakalım Eylem Bey, kendince haklı sebeplerin gereğini mi yapacak yoksa seçimi kazanmanın gereğini mi yapacak? Bunu hep beraber göreceğiz. Diğer vekili Deniz Yazvuzyılmaz. Kendisi gölge kabine formülünde Genel Başkan Yardımcılığı yapıyor. Parti meclisine de tarafsız girdiği ve iyi bir oyla kazandığını biliyoruz. CHP içinde sempati ile bakılan bir vekil. Muhtemelen açıktan taraf olmayı tercih etmeyecektir. Aradığı kriter, ‘kazanacak aday’ olacaktır. Gelen anketlere bakacaktır. Sonucu yanlış gösterilen bir anketin parti meclisine girmesine müsaade etmeyecektir!

Vekillerin enerjilerini, Ereğli gibi kazanılması çok yüksek olan ihtimali bırakıp riskli adım atmak yerine, kazanılması ihtimal dahilinde olan Zonguldak belediyesi için harcayacaklarını düşünüyorum. Zira Cumhur İttifakı Zonguldak için beraber hareket etmezse, il belediyesini kazanmaları daha yüksek bir ihtimal.

Ha! bu arada, CHP Posbıyık’ı aday yapmazsa ve Posbıyık’ta bir başka partiden ya da bağımsız olarak aday olursa; CHP, belediye meclisine girse bile bir elin parmaklarını geçemeyecek meclis üyesi ile önümüzdeki 5 yıllık dönemi geçirir. Siyaseten sanırım bunun da bir sonucu olacaktır..

Bu seçimlerde dengeleri değiştirebilecek bir başka faktör ise Murat Sesli’nin aday olup olamayacağıdır. Sesli’nin olası adaylığı bütün dengeleri değiştirir. Hele ki Cumhur İttifakının adayı olursa başa baş bir seçim bizi bekliyor.

 

Engin PINAR

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.