Cumhur İttifakına dinamit mi atılıyor?   

Yayınlama: 15.02.2024
A+
A-

Cumhur İttifakına dinamit mi atılıyor?   

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde AK Parti ve MHP arasında yapılan toplamda 13 heyet görüşmelerinde varılan sonuçlara göre Zonguldak için çıkan karar: Zonguldak İl Belediye seçimlerinde AK Parti’nin adayı Dr. Selim Alan’ın desteklenmesi, toplamda 25 seçim bölgesi olan Zonguldak’ta geriye kalan 24 seçim bölgesinde ittifak yapılmayacağı, partilerin kendi adayları ile seçime gireceği yönünde oldu.

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde ve Ereğli ilçesine bağlı Gülüç ve Ormanlı beldelerinde, ittifak yapılacağı beklentisi basında çokça yer aldı. Ancak her iki partide adı geçen yerlerdeki adaylarını duyurdular.

Günlerdir Gülüç beldesinde MHP Adayı A.Tarık Semiz’in adaylıktan çekileceği, AK Parti listelerinden seçime gireceği ve belediyeyi almaları halinde başkan yardımcısı olacağı yönünde iddialar dolaşmakta. Ne AK Parti kanadından ne de MHP tarafından bu iddiaları yalanlayacak herhangi bir açıklama yapılmadı.

MHP 16 Şubat 2024 Cuma günü listelerini Genel Merkezine verecek. Muhtemelen Pazartesi günü de Yüksek Seçim Kuruluna teslim edilecek. Ortada dolaşan iddialara karşı elbette MHP tedbirini alacaktır. MHP’ yi Gülüç’te adaysız bırakmayacaktır. Aksi düşünülemez bile. Ancak Gülüç’te kurulacak bu kumpasın Zonguldak genelinde Ülkücüler tarafından tepkiyle karşılanacağı da muhakkaktır. Cumhur İttifakı ülke genelinde AK Parti ve MHP arasında karşılıklı güven esasına dayanan bir ittifak olduğu için bu güveni sarsacak olan ‘Gülüç kumpası’ belki de(büyük ihtimalle) Zonguldak il belediyesi ittifakını da zedeleyecektir.

Bu güvenin zedelenmesini her iki partinin il başkanları da istemeyecektir. Zira birbirine güvenmeyen ittifakların sonunu 14-28 Mayıs 2023 tarihlerinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri sonrası netleşen tabloda gördük. Şimdi bir birlerine olmadık hakaretler ediyorlar. Tekrar bir araya gelme ihtimallerini bile ortadan kaldırdılar.

Bütün Zonguldak’ta, (25 seçim bölgesinde) bir seçim bölgesini kazanmak uğruna(kazanılabilirse o da) Cumhur İttifakını bozarak belki de (büyük ihtimalle) il belediyesini de kaybetme riskini almaya değer mi?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “AK Parti’yle yapılan görüşmelerimizde, üç belediye fazla, beş belediye az almak maksadından ziyade Türk ve Türkiye Yüzyılı’nın tecellisine odaklandığımızı samimiyetle paylaşmak istiyorum.” dedi.

Devlet Bey ve MHP böyle düşünürken, Gülüç’te MHP’ nin altının oyulmasını Ülkücüler affedecek midir?

Ben cevap vereyim: Affetmeyeceklerdir.

15 Temmuz günü fiilen kurulan Cumhur İttifakının bir belde seçimiyle yerle yeksan olmasını kim, nasıl izah edecektir?

Yine ben cevap vereyim: Kimse izah edemez..

Zonguldak genelinde çıkacak sonuçlar, Ülkücülerin bu olaya tepkisini gösterecektir.

 

 

Engin PINAR

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.