ANKET MANİPLASYONLARI BAŞLADI

Yayınlama: 14.03.2024
A+
A-

ANKET MANİPLASYONLARI BAŞLADI

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde her yerde olduğu gibi bölgemizde de anket maniplasyonları başladı.

Nedir maniplasyon?

‘Başkalarının duygu, düşünce ve davranışlarını çeşitli yöntemlerle ona hissettirmeden değiştirmeye çalışmaktır.’

Anket maniplasyonları genellikle seçim süreçlerinde yapılır. Adaylar anlaştıkları firmalarca yapılan anketler ile (çoğu kaçak işçiliktir) maniplasyon yaparak kazanacaklarını duyururlar. Böylelikle kararsız seçmenin, kazanma ihtimali bulunmayan adayların oylarının kendilerine yönelmesini amaçlarlar.

Seçimlerde, son düzlüğe girildiğinde ortaya çıkan anket sonuçları genellikle gerçeği yansıtmaz. Amacı sonucu görmek değil sonuca müdahale etmektir.

Şehrimizde de şimdilerde 5-6 tane anket sonucu gezdirilmektedir. Kimisinde CHP Adayı kimisinde AK Parti Adayı kimisinde de İYİ Parti adayı başkanlık kazanıyor.

Hiçbir anket kriterine uymayan, gelişi güzel yapılan bu anketler genellikle anketi yaptıran adayın lehine sonuçlanıyor. Zaten yapılan anketin amacı da bu olduğuna göre sorun yok.

Bu anketlerin bir diğer özelliği ise favori olmayan adayların oylarının, olduğunda da düşük gösterilmesidir. Maniplasyonun bir diğer amacı da favori olmayan adaylara gidecek oyların kendilerine yönlendirilmesi olduğuna göre bu da amaca uygun oluyor.

Gelelim seçmenin anketlere verdiği tepkiye..

Seçmen de yapılan anketlerin genellikle düzmece, maniplasyon amaçlı olduğunu biliyor. Ancak yine de görmek istiyor. Aynen fal gibi. Herkes falın bir uydurma olduğunu bilir ama falına bakılırken de merakla ne denileceğini bekler. Aynen falını bekleyen kişi gibi seçmen de çıkan anketlerin sonuçlarını bekliyor. Verdiği kararı değiştirmek için etki yapıyor mu? Sorusuna ise bir kısmında maalesef etki ediyor. Anket yapanlar ve yatıranlar da zaten bu kitlenin oyunu devşirmek için yapıyorlar.

 

 

 

Engin PINAR

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.