Kdz.Ereğli’de 2024 seçimlerini kim, nasıl kazanır?

Yayınlama: 09.02.2024
A+
A-

Kdz.Ereğli’de 2024 seçimlerini kim, nasıl kazanır?

31 Mart 2024 Mahalli İdareler seçimlerinde Kdz.Ereğli’de adaylar netleşti.

İşte bilinen adaylar ve partileri:

AK Parti İbrahim Sezer,

CHP Halil Posbıyık,

MHP İlkay Özdemir,

Yeniden Refah Emre Karaarslan,

Saadet Partisi Musa Kumaş

TİP Cihangir Amca,

Ve partisi şimdilik belli olmamak kaydıyla Murat Sesli.

2019 yerel seçim sonuçlarında katılım ve geçerli oy durumu neydi?

Seçmen sayısı 84.963, Kullanılan oy sayısı 72.823, ve geçerli oy sayısı: 70.699 olmuştu.

Buda katılım oranını %85,71 yaparken geçerli oyların seçmen sayısına oranını %83 olarak belirliyor.

Belediye başkanlığı sonuçları şöyleydi:

Belediye meclisi sonuçlarında ise durum şöyle oldu:

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 2019 seçimlerinde geçerli 70.699 oyun 37.130’unu alarak %52,52 oy oranıyla başkan olmuştu.

İkinci parti olan AK Parti’nin adayı Erol Şahin ise yine 70.699 oyun 26.447’sini alarak %37,41 oy oranı ile yarışı ikinci sırada bitirmişti.

Yani Halil Posbıyık ile en yakın takipçisi arasında 10.683 oy farkı vardı. Yüzdesel karşılığı ise %15,11 oldu.

Halil Posbıyık, partisinin belediye meclis üyesi oylarından fazla oy ile başkan olmuştu. Kendisi %52,52 oy alırken partisi CHP meclis üyeliklerinde %48,76 oy almıştı. Yani partisinden %3,76 fazla oy almıştı.

AK Parti belediye meclis üyeliklerinde %36,53 oy alırken adayı Erol Şahin ise %37,41 oy almıştı. Erol Şahin de partisinden fazla oy almıştı. Yüzdesel karşılığı %0,88 olmuştu.

Geçtiğimiz seçimde katılım oranı %85,71 ve geçerli oyların seçmen sayısına oranı da %83 olarak gerçekleşmişti. Aynı sonucun yaklaşık olarak gerçekleşmesi durumunda seçmen sayısının 92 bin olduğu 2024 seçimlerinde; Katılım sayısının 78.000 civarında olması beklenirken geçerli oyların 75 bin civarında olması bekleniyor.

Bu da bir önceki seçime göre geçerli oyların yaklaşık olarak 4 bin civarında artması demektir. Bu artış sayısını parti adaylarının 2019 seçimlerinde aldığı oy oranlarında dağıtacak olursak;

CHP adayı Halil Posbıyık’ın 2.000 oy fazlasıyla 39.500

AK Parti adayı İbrahim Sezer’in 1.500 oy fazlasıyla 28.000

MHP adayı İlkay Özdemir’in 150 oy fazlasıyla 2.350 oluyor.

Eğer adaylar geçen seçimdeki oy oranlarıyla sonuç alırlarsa bu seçimdeki seçmen sayısı üzerinden hesaplandığında Halil Bey 39 bin 500, İbrahim Bey 28 bin ve İlkay Hanım 2 bin 350 oy almış oluyorlar. Yani yeni seçim hesaplanması gereken oy sayıları bu şekilde oluyor.

Geçen seçim ile bu seçim arasında hesaplanması gereken 3 önemli faktör var.

Birincisi Murat Sesli faktörü.

Murat Sesli, seçimin kaderini belirleyecek bir oy alacaktır. Parti seçiminde dikkat etmesi gereken bir zaman diliminin içinde yer alıyor Sesli.

Şöyle ki;

Kutuplaşmanın çok yüksek olduğu bir zaman içerisinde Sesli’nin partisi eğer Millet İttifakı içinde yer alan bir parti olursa; Cumhur İttifakı partilerinden almayı umduğu oyları beklediği oranda olmayacaktır. İdeolojik aidiyet duygusu bazı kitleleri Murat Sesli’ye oy vermekten geri bırakabilir. Buna örnek vermek gerekirse; Sesli İYİ Parti’den aday olursa Cumhur İttifakı mensuplarının elleri sandıkta kendisine gitmeyebilir!

Eğer Cumhur İttifakına destek veren partilerden birisi olursa da Millet İttifakı mensuplarının aynı sebepten ötürü elleri pusulada kendisine oy vermeyebilir! Buna örnek olarak BBP ‘ ni verebiliriz.

Sesli için en doğru partinin Demokrat Parti olacağı muhakkak. Bazı okuyucularımız DP’ nin de Millet İttifakına destek verdiğini düşünebilir. DP ‘nin Millet İttifakı içindeki ağırlığını düşündüğümüzde bunun kutuplaşmada etkisinin olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani en az zarar göreceği parti olması açısından bunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Gelelim ikinci faktöre:

Hüseyin Uysal’ın almış olduğu oyun aslında AK Parti oyları olduğu biliniyor. Almış olduğu 3.213 oyun büyük çoğunluğunun (yaklaşık 2500) AK Parti oyu olduğu, Uysal’ın aday yapılmaması nedeniyle kızgın AK Parti’li seçmenin oyu olduğu herkesin malumudur. Bu oyun geriye gittiğini düşünürsek, AK Parti adayının seçime 28 bin değil 30 bin 500 ile başlayacağı anlamına geliyor.

Yeniden Refah Partisi’nin aday çıkarması. Cumhur İttifakını destekleyen YRP’nin, yerel seçimlerde ittifak yapmayıp müstakil olarak seçime gireceği biliniyor. Seçmen tabanı AK Parti ve SAADET Partisi ile aynı. Bir önceki seçimde Hüseyin Uysal ile BBP’nin almış olduğu oyu alırsa eğer Emre Karaarslan ile Yeniden Refah Partisi, AK Parti’yi yine 27 bin bandına düşürmüş olur.

Gelelim seçimin nasıl sonuçlanabileceğine;

CHP’ de adaylık sürecinde yaşananlar baz alındığında Halil Posbıyık’ın aday olmasını istemeyen kitlenin yeni adresi ya Murat Sesli ya da İbrahim Sezer olacaktır. Bu tamamen Murat Sesli’nin önümüzdeki süreçte göstereceği performansa bağlı olarak değişecektir. Eğer Sesli’nin seçime ortak olduğu kanısına varırlarsa oyları Sesli’ye gidecektir. Eğer bu performansı göremezlerse daha kuvvetli olduğunu düşündükleri İbrahim Sezer’e yöneleceklerdir.

AK Parti’li seçmenden Murat Sesli’ye oy geçişi yaşanacaktır. Ancak yukarıda yazdığımız sebeple yani ideolojik aidiyet duygusuyla, Sesli’nin İYİ Parti’nin adayı olması durumunda elleri Murat Sesli’ye gitmeyebilir. Böyle bir durumda aynı seçmen ya MHP’ yi ya da Yeniden Refah Partisini tercih edecektir.

Sonuç itibariyle adaylık sürecinde yaşananlar, AK Parti’ye de bir zarar verecek gibi görünüyor. Bu kaybı revize etmek için Cumhur İttifakının Kdz.Ereğli için sağlanması gerekiyor.

CHP’ nin küskünleri ve AK Parti’nin küskünleri eğer tek adayda birleşirse bu dönem meclis en az 3 partili olur.

Gelelim kim, nasıl kazanır sorusunun cevabını bulmaya..

AK Parti adayının kazanması için;

CHP’ nin küskünlerinin (sayılarının en az 6 bin olması lazım) İbrahim Sezer’e yönelmesi, Murat Sesli’ye geçen seçimdeki Hüseyin Uysal’dan fazla oy kaçmaması, Yeniden Refah’ın kayda değer bir oy almaması lazım. Ayrıca ve en önemlisi ise Cumhur İttifakının Kdz.Ereğli’de sağlanması gerekiyor.

CHP adayının kazanması için;

CHP küskünlerinin İ. Sezer yerine başka bir adreste buluşması lazım.

Murat Sesli’nin kazanması için;

Hem CHP küskünlerinin hem de AK Parti küskünlerinin ortak adresi olması, seçtiği partinin daha önceki ittifaklarda keskin köşeli parti olmaması lazım. Yani İYİ Parti veya BBP ile seçime girerse bir kitlenin oyunun kendisine gelmesi oldukça zor olur.

Artıları eksileri yazması bizden, kimin kazanacağını tahmin etmesi ise siz değerli okuyuculardan..

 

Engin PINAR

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.